Kiedy możemy rozpocząć taniec w pointach❓

➡️ Wiele razy podczas zajęć z baletu, dzieci zadają pytanie ,,kiedy będziemy tańczyć na palcach?” ?

Rozpoczynając przygodę z baletem marzymy o tym, by pewnego dnia stanąć na wielkiej scenie i zaprezentować swoje taneczne umiejętności szerokiej publiczności. Balet kojarzymy z tancerkami unoszącymi się delikatnie nad ziemią, tańczącymi lekko na czubkach palców w zwiewnych paczkach (klasycznych i romantycznych – na ten temat napiszemy więcej w kolejnych postach).

? Przygoda z pointami (bo tak nazywamy profesjonalne obuwie taneczne, umożliwiające taniec na czubkach palców), to kolejny etap na drodze codziennego wykonywania żmudnych i trudnych ćwiczeń podczas lekcji tańca klasycznego. Lekcja baletu skonstruowana jest w taki sposób, by wzmacniać, uelastyczniać ciało tancerki/tancerza, tak by przygotowała ona wykonywać coraz trudniejsze kombinacje ćwiczeń i choreografii.

Po kilku miesiącach takich przygotowań, możemy założyć pointy i zacząć wykonywać w nich najprostsze ćwiczenia. Cały proces musi zachodzić pod okiem pedagoga, to on decyduje, w którym momencie ciało tancerki jest gotowe na taniec w pointach.

✔️ Zazwyczaj taniec w pointach możemy rozpocząć w wieku 10-11 lat. W Ogólnokształcących Szkołach Baletowych ma to miejsce już podczas pierwszego roku nauki (w drugim semestrze).