Kostiumografia cz. 2

PACZKA ROMANTYCZNA

Charakterystycznym kostiumem dla „Jeziora Łabędziego” jest biała paczka klasyczna z dodatkiem piór. Natomiast dla takich baletów jak „Giselle” czy” Sylphide”, pochodzących z okresu romantyzmu, charakterystyczna będzie dłuższa siostra tutu – paczka romantyczna. 

Paczka romantyczna sięga za kolana tancerki i jest wykonana z kilku warstw miękkiego tiulu lub muślinu. Zwiewny dół często połączony jest z ozdobnym gorsetem, podobnie jak w przypadku klasycznej tutu. Obecnie spotyka się paczki romantyczne sięgające aż do kostek lub przed kolano, długość zależy od roli w balecie, poziomu trudności pas i indywidualnych preferencji tancerki oraz choreografa. 

Paczka romantyczna, jak sama nazwa wskazuje pochodzi z epoki romantyzmu, pojawiła się na scenie wcześniej niż paczka klasyczna, około 1820 roku za sprawą malarza Eugenie Lami. Paczka romantyczna wzorowana była na popularnych w tamtych czasach bufiastych sukniach balowych. W okresie romantyzmu, na scenach królowały balety opowiadające o nieszczęśliwej miłości człowieka i istoty fantastycznej. Świat fantazji, duchów i zjaw był często powtarzającym się motywem w romantycznych baletach. Zazwyczaj to kobiece role naznaczone były jakimś magicznym motywem, jak na przykład Giselle – wiejska dziewczyna, która umiera z rozpaczy i pojawia się w II akcie jako zjawa. Tancerki wcielały się w rolę duchów, willid, zjaw i wróżek. Ich taniec był lekki i zwiewny, jakby unosiły się w powietrzu. Aby jeszcze bardziej podkreślić ich fantastyczne wcielenia, nadano paczkom podobnej zwiewności i lekkości. Pływający wokół nóg tancerki materiał miał przypominać zjawę. Poziom zaawansowania technicznego baletu w XIX wieku nie wymagał od tancerek odsłaniania całych nóg, dlatego też paczki romantyczne tak chętnie gościły na scenie. Paczka romantyczna została rozsławiona przez Marię Taglioni, jedną z najwybitniejszych tancerek z okresu romantyzmu. Jej rola w “Sylfidzie” stała się początkiem nowej ery w historii baletu, a jej zwiewna i lekka paczka – symbolem baletu romantycznego. 

Charakterystyczną cechą kostiumów tancerek z okresu romantyzmu są wszelkie magiczne akcenty takie jak małe skrzydełka na wysokości lędźwi. Paczki romantyczne z reguły są jasne, jednak przy obecnych nieograniczonych możliwościach krawcowych paczki romantyczne mogą powstać w każdym możliwym kolorze. Paczka romantyczna pozostaje stałym elementem charakterystycznym dla takich baletów jak Gisele, gdzie tancerki grające role zmarłych przed zamążpójściem młodych dziewczyn występują w sięgających do kostek jasnych zwiewnych paczkach.