Kostiumografia cz.4

BALETKI

Baletnice przygodę z pointami zaczynają już w pierwszej lub drugiej klasie szkoły baletowej, wkładają wtedy pointy na kilka prostych ćwiczeń, które pozwalają im zbudować odpowiednią siłę i elastyczność mięśni, by w przyszłości móc tańczyć w pointach wiele godzin. W czym więc ćwiczą baletnice, jeśli nie w pointach?

Początki baletu sięgają XVI wieku, wtedy tańczono na dworach w obszernych, bogatych kostiumach i pantofelkach na obcasie. Dopiero w XVIII wieku Maria Camargo, włoska tancerka zamieniła niewygodne pantofelki na płaskie buty, które umożliwiały wykonywanie skoków. Od tamtego czasu baletki uległy wielu rewolucjom, aby współczesne baletnice mogły przebierać w różnych modelach.

Baletki wykonuje się z płótna lub skóry. Muszą być miękkie i plastyczne, żeby stopa mogła swobodnie w nich pracować. Podeszwę wykonuje się z kawałków skóry, aby zapewnić dobrą przyczepność do podłogi. Podeszwa baletki zazwyczaj jest dzielona, to znaczy, że jeden kawałek skóry jest wszyty pod piętą, a drugi pod palcami, dzięki temu stopa może się zginać i nic nie ogranicza podbicia. Baletki, w przeciwieństwie do point nie posiadają troczków, które zawiązuje się wokół kostki. Często mają natomiast cienką gumkę dookoła, która pozwala dopasować baletkę do stopy baletnicy. Wszywa się także gumki, które zapobiegają zsuwaniu się baletek. 

Zadaniem baletek jest zapewnić stopom tancerki komfort pracy. Dlatego też wykonuje się je z miękkich, przyjemnych materiałów, aby nie ograniczały one ruchów. Kolejną funkcją jest zapewnienie przyczepności do podłoża. Skórzana podeszwa pozwala na kręcenie piruetów i wykonywanie skoków bez ryzyka upadku. Dzięki dobrze dobranym baletkom tancerki mogą “czuć podłogę”. To określenie jest bardzo często używane przez tancerki i tancerzy, jest też trudne do wyjaśnienia. Stawiając kroki tancerka wszystkimi palcami stopy, śródstopiem i piętą potrzebuje czuć, że dotyka podłogi, pod palcami powinna czuć każdą nierówność podłoża. Niemniej ważną funkcją baletek jest ochrona. Stopy to narzędzia pracy tancerek i tancerzy, baletki chronią skórę stopy przed uszkodzeniami i otarciami. 

Obecnie na rynku istnieje całe mnóstwo najróżniejszych modeli baletek. Różnią się one kształtem, kolorem, podeszwą, gumką i szerokością. Dlatego też wybranie idealnego modelu baletek to nie lada wyzwanie. Podstawowym kryterium jest rozmiar. Najczęściej producenci baletek zalecają, aby odrysować kształt swojej stopy na kartce, a następnie zmierzyć długość od dużego palca do pięty oraz szerokość w najszerszym miejscu stopy. Na tej podstawie wybiera się rozmiar, który często bardzo się różni od rozmiaru, jaki nosimy na co dzień. Następnym krokiem jest wybranie modelu. W zależności od tego, na jakim jesteśmy poziomie, na czym nam zależy i jak często ćwiczymy, wybieramy odpowiedni model. Jeśli na przykład jesteśmy na poziomie podstawowym to lepsze będą baletki z nieco szerszymi podeszwami. Jeśli jest nam niewygodnie, jak podeszwa kończy się w zgięciu palców to należy wybrać model z dłuższymi podeszwami. Zawodowe tancerki potrafią zużywać baletki niemal w takiej samej ilości co pointy, nawet kilka par miesięcznie. Płótno w częstym kontakcie z podłogą przeciera się w strategicznych miejscach. Aby znaleźć swój idealny model baletek nie wystarczy przymierzyć kilku sztuk, trzeba w nich potańczyć, poćwiczyć kilka razy, ponieważ baletki także potrzebują się wyrobić i dopasować do stopy właściciela. Ale kiedy już się znajdzie perfekcyjny model to zostaje się z nim na lata.