Taniec jest sztuką sceniczną

Czym jest taniec?

Czy jest to forma poruszania się w konkretny sposób do wybranego rytmu muzyki? Rozliczamy do czterech i wykonujemy sekwencję określonych ruchów. Tak, to zazwyczaj kojarzy nam się z lekcjami tańca i wystąpieniami scenicznymi. Idąc dalej…

Czy taniec i jego gra gestów może odzwierciedlać nasze życie? W końcu każdy z nas porusza się, wstaje z łóżka, sięga łyżką do talerza pełnego zupy. Zdarza się nam swobodnie kołysać biodrami do piosenki w radiu podczas gotowania obiadu. Każdy z nas bywa po-ruszony doświadczeniami życia codziennego. Odnajdujemy więc siebie w tych małych gestach, często budujących narrację sceniczną.

Czy tańcem i sposobem ruchu można odczytywać informacje o emocjach drugiego człowieka? Ktoś wyprostowany będzie symbolizować pewność i siłę. Zgarbienie kojarzy nam się raczej ze słabością. Odpowiemy więc twierdząco. Możemy spotkać metody pracy z ciałem, bazujących na świadomości tego jak się poruszamy, które odnosić się będą do naszych emocji; smutku, gniewu, radości, przyjemności. Jest więc i o istocie ludzkiej, w pełniejszym wydaniu, niż tylko o machaniu nogą czy ręką.

W końcu odnajdujemy całą gamę repertuaru tanecznego w teatrach i to nie tylko teatrach tańca, bo przecież nawet teatry dramatyczne korzystają z choreografii. Choreografia mówi nam jak ,,zapisać” ruch w danej przestrzeni. A co może być choreografią? Machanie nogą i ręką – owszem, ale i odpowiednio ograna sytuacja picia herbaty, a nawet zwykłe wstawanie z łóżka – może stać się zaczątkiem tanecznej etiudy, która wybrzmi na scenie.

Leszek Bzdyl w „Kilku słowach o tańcu” mówi „dopełnił [taniec] i pogłębił niejako zestaw technik scenicznej wypowiedzi. W ciągu lat pracy okazało się, że jest bazą dla pracy z głosem, w jakiś szczególny sposób wspiera określanie charakteru postaci scenicznej, służy kreowaniu atmosfery emocjonalnej widowiska teatralnego.”

Czy więc taniec jest sztuką? Bezsprzecznie. Taniec wielokrotnie oglądamy na deskach teatrów. Teatr z kolei, już dawno uznaliśmy za formę sztuki. Niezaprzeczalnie więc można stwierdzić, że jest taniec jest formą sztuki scenicznej.

Już 9-go czerwca 2019 roku, zapraszamy Państwa do Kino Teatr Apollo w Poznaniu, na III Galę Taneczną Szkoły Tańca i Baletu TUTU Estery Pieniak. Będą mieli Państwo niezwykłą okazję podziwiać młodych tancerzy podczas ich scenicznych pokazów.