Teoria tańca cz. 3

LEKCJA TAŃCA KLASYCZNEGO – ĆWICZENIA NA ŚRODKU SALI

Po zakończonej części ćwiczeń przy drążku następuje część związana z udoskonaleniem techniki tańca na środku sali.  Na początku nauki dzieci wykonują proste, nieskomplikowane ćwiczenia przy drążku oraz na środku sali, z biegiem czasu pedagog urozmaica ćwiczenia tworząc kombinacje, które pozwalają opanować równowagę. W kolejnych etapach wykonywane pozy komplikują się o dodatkową pracę rąk oraz wejście na półpalce dzięki czemu dochodzimy do złożonego adagio.  Adagio rozwija zwinność i ruchliwość dzięki czemu wykonywanie kolejnych pas, obrotów czy skoków przyjdzie z większą łatwością. 

Dalsza praca zazwyczaj przenosi się na przekątne sali gdzie utrwalane są ruchu wiążące i pomocnicze takie jak drobne kroki pas curu czy pas swiwi oraz obroty. Cała praca wykonana do tej pory była tylko wstępem do nauki tańca.

Doskonałość techniczna trenowana jest podczas skoków, jest to część zwana allegro, która jest najważniejszym elementem każdej lekcji. To podczas przystąpienia do allegro ujawnia się cała doskonałość tańca klasycznego, jest to również moment weryfikacji świadomości ciała tancerza. 

Jak już się pewnie domyślacie również w części allegro mamy ściśle określone pas. Początek nauki skoków to wykonywanie prostych ćwiczeń z dwóch nóg na dwie nogi, bez przemieszczania się po sali tanecznej. Pierwszym skokiem jest temps leve (zwane również soute) wykonywane na dwie nogi, które początkowo można wykonywać przy drążku, później również na środku sali utrudniając ćwiczenie i wykonując je z jednej nogi . Po opanowaniu tego ćwiczenia można przejść do kolejnych, nieco trudniejszych elementów takich jak changement de pieds (skoki podczas, których zmieniamy nogę z przodu, rozróżniamy małe i duże changement z podziałem na wersję włoską i rosyjską) i echappe. Do trudniejszych skoków zaliczamy assemble – można użyć stwierdzenia, że jest to najważniejszy skok do opanowania ponieważ to dzięki prawidłowej technice wykonania assemble można mieć pewność, że pozostałe skoki będą wykonane prawidłowo. Jeśli tancerz/tancerka nie nauczy się wykonywać tego skoku poprawnie będzie to rzutować na całą dalszą naukę kolejnych trudniejszych skoków. Allegro to również średnie i duże skoki z przemieszczeniem, którą stanowią część popisową.

Należy wspomnieć, iż lekcja tańca klasycznego różni się dla chłopców i dziewcząt. Po zakończonej części allegro tancerze przechodzą do utrwalenie wszelkich obrotów, również tych w skokach natomiast dziewczęta zakładają na stopy pointy i opanowują technikę tańca na czubkach palców. Początkowo naukę tańca w pointach rozpoczynamy przy drążku próbując wspiąć się na czubki point w każdej z VI pozycji stóp, wzmacniając wszystkie grupy mięśni stóp i staw skokowy. Przejście do ćwiczeń w pointach na środku sali i wykonywanie wariacji przychodzi z czasem i wymaga wysiłku, nie należy na siłę przyśpieszać tego procesu. Należy również pamiętać, iż gotowość do założenia point osiąga się po ok. pół roku codziennego wykonywania pełnej lekcji tańca klasycznego a odpowiednim wiekiem dziecka do rozpoczęcia nauki tańca w pointach jest minimum 10 lat.