Regeneracja organizmu jest ważna

Podczas długiego weekendu majówkowego warto przyjrzeć się zagadnieniu, dlaczego przerwy treningowe są ważne i potrzebne.

Jeśli dopiero zaczynamy swą przygodę z tańcem i ruchem, przerwy treningowe nie zaprzątają nam za bardzo głowy. Zajęcia dodatkowe dla dzieci odbywają się zazwyczaj maksymalnie do dwóch razy w tygodniu, także przerwy na regenerację organizmu pomiędzy treningami są naturalne. Jeśli natomiast nasza aktywność fizyczna w tygodniu jest częstsza – wówczas warto zwrócić uwagę na prawidłowe sposoby regeneracji naszego ciała.

Dlaczego regeneracja zmęczonego ciała jest ważna?

Odpowiedź jest bardzo prosta! Gdy nie dajemy przestrzeni naszemu organizmowi na odpoczynek, wówczas samodzielnie pracujemy na wysokie prawdopodobieństwo kontuzji oraz mikrouszkodzeń. Prawdopodobieństwo kontuzji nie powinno być traktowane na porządku dziennym, ponieważ świadomy styl życia dostosowany do wykonywanego wysiłku może nas skutecznie ochronić. Oczywiście zdarzają się nieszczęśliwe wypadki, jednak w większości sytuacji mamy wpływ na to co nas spotyka w związku z wykonywanymi treningami.

Jak wspierać naturalną regenerację organizmu?

?Wysypiajmy się! Wiemy, że podczas snu zachodzą najważniejsze procesy regeneracyjne organizmu. Zmęczony organizm treningami może nawet potrzebować większej ilości godzin na sen, niż u przeciętnego człowieka, który nie wykonuje pracy fizycznej. Postarajmy się zapewnić mu odpowiedniej długości i dobrej jakości sen. Najlepiej zasypiać o tej samej godzinie każdego dnia. Dbajmy także o dobrą wentylację pomieszczeń, w których śpimy.

?Stosujmy prawidłową dietę! Dostarczenie właściwej ilości kalorii naszemu organizmowi, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego chroni przed wyczerpaniem organizmu. Do wszystkich skoków, obrotów i choreografii potrzebujemy paliwa – tym paliwem jest właśnie dobrej jakości jedzenie. Odpowiednio zbilansowana dieta w węglowodany, białko i tłuszcze to podstawa. Słabszy i niedożywiony organizm jest bardziej podatny na kontuzje poprzez chociażby zmniejszoną koncentrację na zajęciach.

?Nawadniajmy się! Zawsze, ale to zawsze przychodźmy na treningi z butelką wody do picia. Brak nawadniania potrafi osłabić nasz organizm oraz znacząco ogranicza zachodzenie wszelkich funkcji naprawczych w naszym organizmie. Pamiętajmy, że składamy się w ponad 70% z wody, a podczas treningów wraz z potem wydalamy nie tylko płyny, ale także ważne składniki mineralne. Warto do picia wybierać dobrej jakości wodę mineralną lub dodatkowo wspierać się suplementacją.

Rutynową praktyką wspomagającą regenerację dla tancerza powinno być także regularne rozciąganie, rolowanie i/lub masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne. Należy pamiętać, że tancerz jest zarówno artystą, jak i sportowcem.